האם הבלוג סייע לך ?

יום שבת, 4 ביוני 2016

מוחמד עלי המתאגרף הגדול נפטר היום לאחר מחלה _ תקציר על חייו על פי ויקיפדיה

עלי נולד   ב-17.01.1942 והיום 3.6.2016 נפטר. הוא נולד בלואיוויל שבקנטקי בשם קסיוס מרסלוס קליי ה. כשהיה בן 12 דיווח לשוטר על כך שאופניו נגנבו, והלה הציע לו להתאמן באיגרוף. קליי הפך למתאגרף ועד גיל 18 זכה ב-100 ניצחונות מתוך 108 קרבות. בשנת 1960 החל להתחרות בסבב המקצועני, בהיותו בן 18 בלבד, נמנה עם הסגל האמריקאי למשחקים האולימפיים שנערכו ברומא, וזכה במדליית הזהב במשקל חצי כבד.
ב-25 בפברואר 1964 זכה בפעם הראשונה באליפות העולם במשקל כבד, לאחר שגבר על המתאגרף סוני ליסטון (Sonny Liston) בנוקאאוט בסיבוב השביעי, ובכך נהפך לאלוף העולם באיגרוף במשקל כבד. באותה שנה, בעקבות ידידו הטוב מלקולם אקסהתאסלםקליי, שינה את שמו ל"מוחמד עלי" והצטרף לארגון "אומת האסלאם".
בשנת 1965 נערך בין עלי לליסטון קרב חוזר בו גבר עלי בשנית, אך הפעם בנוקאאוט בסיבוב הראשון. במשך השנתיים שלאחר מכן הגן על תוארו שמונה פעמים נוספות.
את התואר אלוף העולם באגרוף במשקל כבד החזיק עד 1967. בשנה זו סירב עלי, בשם האסלאם, להתגייס לצבא האמריקני, שהיה מעורב אז במלחמת וייטנאם. בעקבות זאת נקנס ב-10 אלפים דולר, נשפט לחמש שנות מאסר, רישיון האגרוף שלו בוטל, ונשלל ממנו תואר אלוף העולם. עלי ניהל מאבק ממושך עם מערכת המשפט עד שב-1971 זיכה אותו בית המשפט העליון של ארצות הברית, ולכן בסופו של דבר עלי לא ריצה את עונשו. כמחאה על מאבק הממסד נגדו, הכריז עלי כי זרק את מדליית הזהב בה זכה במשחקים האולימפייםלנהר. שנים אחר-כך, הודה כי למעשה סיפור השלכת המדליה אינו נכון, וזו אבדה לו.
ב-8 במרץ 1971 נפגש עלי במדיסון סקוור גרדן עם ג'ו פרייזר בקרב שנודע כ"קרב המאה". בקרב זה הנחיל פרייזר לעלי את הפסדו הראשון בקריירה המקצועית שלו. במרץ 1973 נלחם עלי נגד קן נורטון והפסיד, כשהוא סובל מלסת שבורה. בקרב חוזר ניצח עלי את נורטון ואחר כך גם את פרייזר.
ב-30 באוקטובר 1974 ניצח עלי את ג'ורג' פורמן בקרב שנערך בקינשסה והשיב לעצמו את התואר.
ב-1 באוקטובר 1975 ניצח עלי את פרייזר בפיליפינים בקרב שנודע כ-Thrilla in Manila וניצב בראש רשימות רבות של "קרבות האיגרוף הגדולים בהיסטוריה".
עלי הגן על התואר 10 פעמים עד שנת 1978, כשאז, ב-15 בפברואר, הפסיד את התואר ללאון ספינקס בלאס וגאס, אך השיב אותו לעצמו בקרב חוזר שנערך שבעה חודשים מאוחר יותר וזכה בתואר בפעם השלישית. בשנת 1981 פרש סופית מאיגרוף מקצועני.
עלי עשה שימוש בהצלחותיו בזירת האגרוף כדי להעלות למודעות את אפליית השחורים בארצות הברית ובעולם, ואת חוסר השוויון בין בני האדם בכלל. בנוסף היה פעיל בקרב קהילות השחורים והרבה לסייע לנוער שחור במצוקה.


הוסף רשומת תגובה

Popular Posts